NATA D2 Award Winners

After opening up the toggle, clicking within the body will take you to an informational page about each award.
An “*” after the name indicates deceased.

Bill Chisholm Award

DELAWARE
N/A

NEW JERSEY
Ronnie Barnes, ATC
Marsha Grant-Ford, PhD, ATC

NEW YORK
Roger Hinds, ATC

PENNSYLVANIA
N/A

Bud Miller Distinguished Educator Award

DELAWARE
Thomas Kaminski, PhD, ATC, FACSM

NEW JERSEY
N/A

NEW YORK
Peter Koehneke, MS, ATC

Kent Scriber, EdD, ATC, PT
John Thatcher, MEd, ATC

PENNSYLVANIA
Phillip Donley, MS, ATC, PT

Scott Lephart, PhD, ATC
Paula Sammarone Turocy, EdD, ATC

Fellows - NATA

DELAWARE
Thomas Kaminski, PhD, ATC, FNATA

Charles Swanik, PhD, ATC, FNATA

NEW JERSEY
N/A

NEW YORK
Ken Cameron, PhD, MPH, ATC, FNATA

Kent Scriber, EdD, ATC, PT, FNATA

PENNSYLVANIA
Thomas Dompier, PhD, LAT, ATC

Michael Sitler, EdD, ATC, FNATA
Stephen Thomas, PhD, ATC, FNATA

Gail Weldon Award

DELAWARE
Julie Moyer Knowles, EDD, DPT, ATC

NEW JERSEY
N/A

NEW YORK
N/A

PENNSYLVANIA
N/A

Gatorade Secondary School Award

DELAWARE
N/A

NEW JERSEY
Christina Emrich, MS, ATC

Todd Hirsch, MS, ATC
Kevin Hyland, ATC

NEW YORK
David Byrnes, MS, ATC

PENNSYLVANIA
Susan Cappelli, ATC

John Moyer, Jr., ATC

Jack Weakley Presidents Challenge Award

DELAWARE
N/A

NEW JERSEY
Jack Weakley

NEW YORK
N/A

PENNSYLVANIA
Freddie H Fu, MD

Joseph Torg, MD

Most Distinguished Athletic Trainer's Award

DELAWARE
Jeffrey Cooper, MS, ATC

Thomas William Kaminski, PhD, ATC, FNATA
Ken Rogers, PhD, ATC
Mary Mundrane-Zweiacher, ATC, PT, CHT

NEW JERSEY
Stephen Bair, MEd, ATC*
Ronnie Barnes, ATC
Joseph Camillone, MS, ATC
David Csillan, MS, LAT, ATC
Tanya Dargusch, ATC, LAT
John Davis MS, ATC
Michael Goldenberg, MS, ATC
Phillip Hossler, MS, ATC*
David Middlemas, EdD, ATC, CCISM
Michael A Prybicien MA, ATC, CES, PES
Robb Rehberg, PhD, ATC, NREMT
J. Timothy Sensor, ATC
Charles Thompson, MS, ATC
Leigh Weiss, PT, DPT, MS, ATC

NEW YORK
Cynthia Booth, PhD, ATC

Kenneth Cameron, PhD, MPH, ATC
Bernard DePalma, ATC
Stephen Donohue, ATC
Paul Geisler, EdD, ATC
James Gossett, ATC
Tim Kelly, ATC
Peter Koehneke, MS, ATC
Eugene Monahan, ATC
Timothy Neal, MS, ATC
Kent Scriber, EdD, ATC, PT
Gene Verel, MA, ATC*

Frederick Zappala, MS, ATC

PENNSYLVANIA
Kent Biggerstaff, ATC

Richard M. Burkholder, ATC
Larry Cooper, MS, LAT, ATC
Neil Curtis, EdD, LAT, ATC
Shelly Fetchen DiCesaro, PhD, LAT, ATC

Thomas Dompier, PhD, LAT, ATC
A J Duffy III, MS, ATC, PT
Joseph Godek, ATC
John Hauth, EdD, ATC
Peggy Houglum, PhD, ATC
Joseph Iezzi, MS, ATC, PES
Greg Janik, DAT, LAT, ATC
Jamie Mansell, PhD, LAT, ATC

Linda Mazzoli, MS, ATC, PTA
Barry McGlumphy, EdD, LAT, ATC
John Norwig, MEd, ATC
Theodore Quedenfeld, ATC *
Michael Sitler, EdD, ATC
Charles Thayer, AT Ret
Stephen Thomas, PhD, ATC, FNATA

Paula Sammarone Turocy, EdD, ATC

Service Award

DELAWARE
Glenn Brown, MMSc, ATC, PT

Joan Couch, MS, ATC, LAT
Julie Moyer Knowles, EDD, DPT, ATC
James Malseed, MED, AT C
Mary Mundrane-Zweiacher, ATC,PT,CHT
Daniel Watson, MEd, LAT, ATC

NEW JERSEY
Eileen Bowker, MA, LAT, ATC
Mark Bramble, MS, LAT, ATC
Kevin Briles, ATC, CSCS

Elisa Camillone, MEd, ATC
Mark Cherwony, MS, ATC
Casey Christy, MA, ATC, CSCS
David Csillan, MS, LAT, ATC
Tanya Dargusch, ATC
John Davis, MS, ATC
Christina Emrich, MS, LAT, ATC
John Furtado, MS, PT, LAT, ATC
Michael Goldenberg, MS, ATC
Vicci Hill-Lombardi, EdD, ATC
Karen Manista, ATC
Linda Mazzoli, MS, ATC, PTA
Deborah Morante, MS, ATC
Eric Nussbaum, MEd, LAT, ATC
Michael Prybicien, MA, ATC, CSCS
Robb Rehberg, PhD, ATC, NREMT
Eric Schwartz, MEd, ATC
J Timothy Sensor, ATC
William Von Leer, MA, ATC
Chuck Whedon, MS, ATC, CSCS

NEW YORK
Aimee Brunelle, MS, ATC

Jill Dale, ATC
Deanna Errico, DPT, ATC, PT
Paul Geisler, EdD, ATC
Susan Geisler, MA, PT, ATC
Chris Hummel, MS, ATC
Tim Kelly, ATC
Kathryn Koshansky, MS, ATC
Michael Matheny, MS, ATC
Robert O’Malley, MEd, ATC
Andrew Smith, MS, ATCC

PENNSYLVANIA
Nicole M. Cattano, PhD, MPH, LAT, ATC 

Glen Cooper, MS, ATC, LAT
Neil Curtis, EdD, ATC
Scott Devore, LAT, MA, ATC
Shelly Fetchen DiCesaro, PhD, LAT, ATC
Julie Ramsey Emrhein, MEd., LAT, ATC
Stephen Glickman
Keith Gorse, EdD, LAT, ATC
Patricia Bare Grounds, ATC
Aaron Hand, MS, LAT, ATC

Gary Hanna, ATC
John Hauth, EdD, LAT, ATC
Scott Heinerichs, EdD, ATC
Yvette Ingram, PhD, ATC
Gregory Janik, MS, ATC
Mark Keppler, ATC

Michele Klucar-Monaco, DSc, ATC
Timothy Kulpa, DAT, ATC, CES

Jamie Mansell PhD, LAT, ATC
David Marchetti, DAT, LAT, ATC

Linda Meyer, EdD, ATC, PES
Rebecca Mokris, D. Ed, LAT, ATC

John Moyer, Jr., ATC
Daniel Quigley, MSED, LAT, ATC
George Roberts, MEd, ATC, CES
Jeffrey Shields, MEd, ATC
Bonnie Siple, EdD, ATC
John Smith, MS, ATC
Robert Speicher, ATC, PTA
Paula Sammarone Turocy, EdD, ATC
Nicol Walker, MS, ATC, CSCS

Thomas West, PhD, ATC, LAT
Jacqueline Williams PhD, LAT, ATC
Jeffrey Wimer, PhD, ATC, LAT
Teresa Zepka, MS, ATC, PES

Tim Kerin Award

DELAWARE
N/A

NEW JERSEY
Stephen Bair, MEd, ATC*
Ronnie Barnes, MS, ATC
Otho Davis *

NEW YORK
N/A

PENNSYLVANIA
N/A

Young Professionals' Committee National Distinction Award

DELAWARE
N/A

NEW JERSEY
N/A

NEW YORK
N/A

PENNSYLVANIA
Greg Janik, MS, ATC

David Marchetti, Jr., MS, ATC

To see more information on other D2 Awards, click on the tab heading.  To navigate to the other sections, please click within the body of a tab below.

Click here to see those members have received national awards from the National Athletic Trainers' Association. The district would like to thank these men and women for all they have done to move the athletic training profession forward.

If there are any names missing from the lists, please contact the webmaster at webmaster@natad2.org

Includes the following:

  • NATA Hall of Fame
  • Bill Chisholm Award
  • Bud Miller Distinguished Educator Award
  • Fellows - NATA
  • Gail Weldon Award
  • Gatorade Secondary School Award
  • Jack Weakley President's Award
  • Most Distinguished Athletic Trainer's Award
  • Service Award
  • Tim Kerin Award
  • YPC National Distinction Award

Click here to see the section containing information about our District 2 awards program. Past recipients are also listed for each award.

For more information, please contact the District 2 Director at director@natad2.org

Includes the following:

  • D2 Young Professional Distinction Award
  • NATA Bobby Gunn Leadership Award

Click here to see the section containing information about our District 2 grant and scholarship programs. Past recipients are also listed for each program.

For more information, please contact the District 2 Director at director@natad2.org

Includes the following:

  • Michael S. Goldenberg Grant
  • "Pay It Forward" Ethnic Diversity Grant
  • James Thornton Leadership Scholarship
  • Tanya Dargusch Leadership in Community Service Scholarship
  • D2 Innovation & Entrepreneurship Grant

The following Grants/Scholarships are now open for application until Mar. 1:

Tanya Dargusch Scholarship
Michael Goldenberg Grant
Bobby Gunn Award
James Thornton Scholarship
Pay It Forward Grant

For more information, please contact the District 2 Director at director@natad2.org

NATA D2 App

FREE
VIEW